Zamów teraz, a dostawę otrzymasz za darmo przy zakupach za minimum 500 zł.
Wstecz

Hełm ochronny w miejscu pracy

Czy wiesz, że hełm ochronny jest niezbędnym narzędziem podczas pracy, w której twoja głowa narażona jest na urazy?

Z pewnością tak, w takim razie musisz wiedzieć, że samo noszenie hełmu ochronnego nie wystarczy. Ważne jest również jego odpowiednie dopasowanie, dopiero wtedy twoja głowa będzie odpowiednio zabezpieczona.

Upewnij się, że wybrany przez ciebie hełm posiada wymaganą normę EN 397 lub EN812, które odnoszą się do przemysłowych hełmów ochronnych. Dzięki spełnieniu tych norm będziesz miał pewność, że konstrukcja i materiały hełmu są w stanie zapewnić odpowiedni poziom ochrony.

Gdy już wiesz jak ważną rolę pełni hełm ochronny w Twojej codziennej pracy, w następnym kroku ustal do jakiego rodzaju pracy jest Ci potrzebny. Modele hełmów różnią się między innymi budową i właściwościami w zależności od ich formy przeznaczenia. Zwróć również uwagę na specjalne właściwości hełmu, które mogą być potrzebne do wykonywania bezpiecznie Twojej pracy. Należą do nich: odporność na działanie odprysków stopionego metalu, wentylację, elektronizacje czy możliwość dodania akcesoriów.

Pamiętaj kolor hełmu ochronnego ma znacznie!

Za kolorem hełmu ochronnego może kryć się funkcja jaką pełni jego użytkownik. Wiele branż wprowadza takie rozróżnienie, aby szybko można było zidentyfikować za co jest odpowiedzialna osoba na miejscu pracy. W szczególności można to zaobserwować w branży budowlanej, w której kolory odpowiadają za daną funkcję:

  • Hełmy w kolorze białym użytkowane są głównie przez kierowników, inwestorów, a także gości na budowie.
  • Niebieskie są dla firm podwykonawczych, które pracują dla generalnego wykonawcy.
  • Żółte z kolei dla pracowników fizycznych głównego wykonawcy.
  • Czerwone kieruje się dla praktykantów uczących się zawodu.
  • Hełmy zielone lub pomarańczowe użytkowane są przez pracowników służby BHP, w tym koordynatorów BHP.

Konstrukcja hełmu ochronnego

Skorupa stanowi zewnętrzną część hełmu i nadaje mu kształt. Wykonuje się ją zazwyczaj z tworzywa ABS lub HDPE. Oba tworzywa są rodzajami plastiku, aczkolwiek mają inne właściwości, dlatego należy dobierać odpowiedni kask do rodzaju wykonywanej w nim pracy.

Więźba odpowiedzialna jest za zewnętrzną część hełmu to ona nadaje mu odpowiedni kształt. Sposób w jaki jest wykonana zależy od typu hełmu i może być wyposażona w różne akcesoria np. daszek, wentylatory czy uchwyty do innych akcesoriów.

Pasek podbródkowy jest to element dodatkowy którego zadaniem jest zabezpieczenie przed spadaniem hełmu z głowy jego użytkownika. Paski posiadają regulację i możliwość odpięcia.

Pasek główny to cześć więźby, która opasa głowę użytkownika i zapewnia stabilne osadzenie głowy w hełmie. Pas zazwyczaj posiada możliwość regulacji za pomocą paska lub pokrętła. Niektóre modele posiadają również potnik, który gwarantuje większy komfortu użytkownika, ponieważ wchłaniania pot z czoła.

Czy już wybrałeś hełm ochronny dla siebie?

Pamiętaj, czas użytkowania hełmu określa producent, dlatego nie powinieneś wykorzystywać go po terminie. O wymianie hełmu ochronnego należy również pamiętać w momencie, gdy deklarowany czas nie minął, ale na hełmie pojawią się uszkodzenia, które zagrażają bezpieczeństwu. Nigdy nie naprawiaj hełmu na własną rękę, zabrania się takiego działania, ponieważ może przynieść nieoporządzane konsekwencje.

Sprawdź nasze nowości i promocje!

Artykuły w specjalnych cenach.

Zobacz produkty

O nas

Kim jesteśmy?

Jesteśmy hurtownią zajmującą się kompleksową obsługą zamówień klientów z branży BHP, a także branży Przemysłowej.

Czytaj więcej
W naszym asortymencie znajdą Państwo następujące produkty: odzież roboczą, rękawice robocze, nauszniki ochronne, okulary ochronne, obuwie robocze, apteczki, gaśnice oraz wiele innych artykułów ochrony indywidualnej, niezbędnej do ochrony zdrowia i życia na stanowisku pracy. Co więcej dysponujemy również różnego rodzaju wyłącznikami do elektronarzędzi.
Czytaj więcej